מנהל תיק השקעות – יתרונות וחסרונות

ניהול תיק השקעות הוא דבר מורכב, ומשימה לא פשוטה בכלל למשקיע הממוצע. בין אם אתם הולכים על השקעות סולידיות כמו נדל"ן באזורים מוכרים או על השקעות יותר מסוכנות, ההימור גבוה במיוחד כאשר צריך להחליט מהו תיק ההשקעות המתאים לכם. ניהול לא נכון של הכספים, וחוסר גיוון בתיק ההשקעות שלכם יכול להוביל לתוצאות הרסניות. מנהלי תיקי השקעות מקצועיים יודעים לספק למשקיעים את ההזדמנות להישאר מודעים למגמות בשווקים הפיננסיים השונים, ולסייע להם בקבלת ההחלטות הנכונות בנוגע למבנה תיק ההשקעות שלהם אשר יוביל להחזרים הגבוהים ביותר וימזער את הסיכון במידת האפשר.

גיוון בתיק ההשקעות שלכם זה המפתח לתשואות גבוהות יותר ותוכנית השקעה יותר בטוחה. במילים פשוטות, פשוט אסור "לשים את כל הביצים בסל אחד" כאשר מתעסקים בשוק ההון. לכל המשקיעים יש את הנטייה הטבעית לחפש תשואות גבוהות ככל האפשר, אבל הרבה משקיעים עלולים לזלזל בסיכונים הכרוכים בהשקעות בכלל, ובשוק ההון בפרט. באופן כללי, יש שני סוגי סיכונים עיקריים הקשורים לשווקים הפיננסיים – סיכון שוק וסיכון ספציפי. סיכון שוק, במונחי הדיוט, מדבר על מצב שבו כל השוק מתרסק. הסבירות שזה יקרה היא כמובן מאוד קטנה, וזה סוג של סיכון שאין הרבה מה לעשות נגדו, וגיוון לא יכול לעזור לכם כנגדו. סיכון ספציפי הוא סיכון הכרוך בהשקעה בחברה מסוימת, למשל במצב שבו הם פושטים את הרגל או מגיעים להפסדים. זה סיכון שיכול להיות מופחת בצורה ניכרת באמצעות גיוון בתיק ההשקעות שלכם.

תפקידו החשוב ביותר של מנהל תיק השקעות הוא לדעת להשקיע בחברות הנכונות, ולדעת לגוון את התיק במדיד המתאימה. המשקיע הממוצע לא מכיר את תפקודו של השוק לפרטי פרטים ואת הערך האמיתי של מניות ואגרות חוב. מנהל תיק השקעות פועל כמתווך אשר מסייע למשקיע לקנות את ניירות הערך, מניות, אגרות חוב וסוגי השקעות אחרים. בעזרתו של מנהל פיננסי מתאים, המשקיע יכול להמנע מטעויות שאנשים אחרים עושים כאשר מדובר במניות, כגון רכישת מניות חדשות שרק הונפקו, מה שמהווה סימן לפגיעות הפיננסית של החברה.

אתם שוכרים מנהל כספים שיעזור לכם לנהל תיק השקעות השייך לכם, והוא יכול לסייע לכם לקבל את ההחלטות הנכונות בנוגע לבניית תיק ההשקעות. זה כרוך בהבנה נכונה של השוק, ובשילוב נכון של השקעות מסוכנות יותר ופחות, בהתאם לצרכים שלכם. המנהל יכול לעזור לכם להחליט כמה להשקיע בניירות ערך בשוק ההון, וכמה לשים על מניות ואגרות חוב. המשקיע הממוצע לא ידע לקבוע את התמהיל הנכון, ועלול לקבל החלטות לא נכונות המבוססות על שמועות, "תחושות בטן", ולקיחת סיכון מיותר, או לחלופין להמנע מסיכון בכל מצב.

לבניית תיק ההשקעות שלכם בעזרתו של מנהל תיק השקעות אמין ומקצועי יש יתרונות נוספים, בנוסף להגדלת התשואות על ההשקעה שלכם. מנהל תיק השקעות יכול לעזור לכם גם ללמוד את הטריקים של המקצוע במהלך העבודה איתו לאורך זמן. אתם תקבלו את הכלים להבין את הפעילות של שוק ההון, ואת הדרכים הנכונות לקבל החלטה בשוק ההון כשאתם מבבצעים השקעה. באופן זה, בטווח הערך, אתם תוכלו לנסות גם לעסוק בתחום באופן עצמאי לאחר שיהיה לכם יותר מידע ונסיון, ואולי לא תזדקקו יותר לשירותיו של בעל מקצוע.

להסתמכות מוחלטת על מנהלי תיקים יש גם חסרונות. במיוחד במקרים שבהם אתם עובדים עם חברה גדולה, מנהלי תיקים לא מקצועיים עלולים לשים את האינטרס של החברה מעל האינטרס שלכם, מה שיכול לפגוע במשקיע על חשבון יתרון שהחברה מקבלת. חשוב לבחור מנהל מקצועי שבאמת שם את האינטרס שלכם בראש מעיניו. למרות הכל, למשקיע המתחיל יש בהחלט יותר יתרונות מחסרונות בעבודה עם מנהל תיקים שיעזור בניהול התיק.

מאמר זה אינו מהווה ייעוץ השקעה בשום אופן. חשוב להתייעץ עם איש מקצוע מורשה לפני כל השקעה.

למידע נוסף: ניהול תיק השקעות, עופר אלשיך

2012
preload preload preload